Z myślą o seniorach

PublikacjeDla seniora

Jakie książki dla terapeuty zajęciowego osób starszych?

Czym jest terapia zajęciowa?

Terapia zajęciowa to nie tylko rehabilitacja w myśleniu fizycznym. Terapia zajęciowa to także aktywizująca forma zajęć dla seniorów. Dzięki terapii zajęciowej możemy wpływać na poprawę naszej sprawności ruchowej, intelektualnej czy społecznej. Dzięki różnego rodzaju ćwiczeniom, aktywnością i zadaniom, wykonywanym pod okiem specjalisty jakim jest terapeuta zajęciowy, osoba starsza rozwija się. Seniorzy poprzez terapię zajęciową  rozwijają się, lepiej i sprawniej działają w swojej codzienności. I to jest cecha nadrzędna terapii zajęciowej. To dzięki terapeucie i współpracy z nim nasz senior może zaobserwować znaczną poprawę swoich zdolności fizycznych, intelektualnych i społecznych. Dzięki terapii senior może być samodzielny a tym samem bardziej aktywny niż był przed podjęciem terapii.

Pakiet terapeuty zajęciowego pozwoli usamodzielnić osoby starsze
Seniorka rozwiązująca łamigłówki słowne i logiczne aktywnie biorąca udział w terapii

Jakie są formy terapii?

W terapii zajęciowej seniorów możemy wyróżnić kilka głównych form terapii zajęciowej. Do niemal każdej z tych form znaleźć możemy potrzebne pomoce. W wydawnictwie czas-seniora znajdziesz książki pomocne w terapii zajęciowej osób starszych. Książki i ćwiczenia odwołują się do nie jednej z form terapii zajęciowej osób starszych. W książkach znaleźć możemy takie formy jak zajęcia plastyczne, muzykoterapia, terapia słowem, ludoterapia czy terapia poznawcza. Dlatego tak ważne jest korzystanie z książek i dla terapii zajęciowej i traktowanie ich jako pomoc w codziennych zajęciach. 

Do form terapii zajęciowej zaliczyć możemy:

 • Zajęcia plastyczne – malowanie, rysowanie czy robienie ozdób.
 • Robótki ręczne – takie jak haft czy prace szydełkowe. Mogą to być zajęcia z robienia na drutach, wyszywanie.
 • Zajęcia kulinarne – te zajęcia skupiają się wokół samodzielności. Uczą gotowania potraw, pieczenia, robienia sałatek czy smażenie.
 • Muzykoterapia – to terapia poprzez muzykę do niej zaliczyć możemy: słuchanie muzyki, śpiewanie piosenek, rozróżnianie dźwięków, proponowanie zajęć grupowych przy muzyce.
 • Terapia oparta na słowie – to czytanie książek, gazet, artykułów i dyskusja o nich.
 • Ludoterapia – to udział seniorów w grach i zabawach. Zajęcia z terapii zabawą pobudzają nie tylko intelekt ale też psychiczne możliwości naszych uczestników terapii.
 • Silwoterapia – to kontakt z naturą, przyrodą. To wychodzenie na spacery, organizowanie pikników zabaw na świeżym powietrzu.
 • Ergoterapia – to terapia przez pracę. Pozwala osiągnąć osobie starszej kontakt z pracą która jest zainteresowaniem a nie przymusem.
 • Terapia poznawcza – czyli proponowanie gier i zabaw pobudzających pamięć i koncentrację osób starszych. Terapia poznawcza to główny element terapeutyczny przedstawiony w Pakiecie terapeuty zajęciowego.

Z czego składa się Pakiet terapeuty zajęciowego?

pakiet dla seniorów, ćwiczenia na pamięć i koncentrację, pakiet terapeuty zajęciowego, terapia zajęciowa, terapia zajęciowa dla seniorów, terapia dla osób starszych
Pakiet książek z terapii zajęciowej seniorów autorstwa Małgorzata Kospin

Pakiet terapeuty to pakiet sześciu ćwiczeń i książek, które pomogą w pracy terapeutycznej z osobami starszymi.

Pakiet zawiera:

 • Książka pt."Terapia zajęciowa gry i zabawy w pracy z seniorami" - mini scenariusze zajęć terapeutycznych
 • 3 Zeszyty ćwiczeń - ćwiczenia poprawiające pamięć, koncentrację i uwagę
 • "Ćwiczenia na pamięć i koncentrację" - ćwiczenia grafomotoryczne
 • "Kolorowankę antystresową dla dorosłych"

Ćwiczenia można wykonywać grupowo lub indywidualnie. 

Jest to kompleksowy zestaw ćwiczeń i książek, pozwalający na pracę z każdym rodzajem klienta. Pakiet dopasowany jest do potrzeb seniorów tych sprawnych i tych mających problemy i trudności w codziennym funkcjonowaniu. Książki do terapii zajęciowej pomocne są w nie tylko od święta ale w codziennej pracy z seniorami. Pracy tej indywidualnej i grupowej. Dzięki proponowanym książką zajęcia staną się ciekawsze i bardziej interesujące dla terapeuty i seniorów. 

Co daje Pakiet terapeuty zajęciowego?
książki, podręczniki, pomoce dla terapeuty zajęciowego, książki do terapii, książki pomocne w terapii seniorów, książki dla seniorów
Rozwiązywanie sudoku przez osobę używa do tego okularów i długopisu

Dbałość o nasz wygląd na stałe weszła do naszej kultury. Dbamy o to co jemy i jak wyglądamy. Jednak czy zwracamy uwagę na to jak funkcjonuje i działa nasz mózg? Bardzo często bagatelizujemy pierwsze objawy zanikania pamięci usprawiedliwiając je stresem czy innymi czynnikami zewnętrznymi. Pakiet terapeuty zajęciowego to swego rodzaju pomoc w codziennych ćwiczeniach nad swoją pamięcią.

Tak jak wspomniałam wcześniej ćwiczenia pamięci to jedna z form terapii zajęciowej. Terapii zajęciowej głównie wśród seniorów bo to w śród nich największy jest odsetek ludzi mających problemy pamięciowe. Nie musimy już przekonywać czy udowadniać że regularne ćwiczenia pamięci tzw. Ćwiczenia poznawcze mogą realnie wpłynąć na poprawę naszego funkcjonowania i naszego zapamiętywania.

Dlatego w Pakiecie terapeuty zajęciowego znaleźć możecie dużo różnorodnych ćwiczeń, zadań, łamigłówek dopasowanych do każdego poziomu naszych seniorów. To dzięki Pakietowi terapeuty zajęciowego nasze zajęcia już nigdy nie będą nudne. Pobudzając szare komórki u osób starszych śmiało możemy powiedzieć że nie tylko ich stan poznawczy będzie ulegał poprawie ale także całe funkcjonowanie w codzienności może znacznie się poprawić.

Żeby tego było mało w Pakiecie terapeuty zajęciowego znajdują się także pomoce w formie kolorowanek które świetnie działania na odprężenie i relaksacje po czasem długim i trudnym dniu. To one bardzo pozytywnie wpływają na ukojenie złych emocji i odreagowanie kiedy zachodzi taka potrzeba.

autor książek, tekstów, andragog, członek Towarzystwa Gerontologicznego, szkoleniowiec,
Małgorzata Kospin szkoleniowiec i autor tekstów dotyczących terapii zajęciowej

Autor:

Małgorzata Kospin - ukończyła pięcioletnie studia na kierunku Andragogika oraz podyplomowe studia z Organizacji Pomocy Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. Wieloletni pracownik Domu Pomocy Społecznej. Redaktor naczelny serwisu www.czas-seniora.pl. Jest członkiem Towarzystwa Gerontologicznego Łódzkiego. Współpracuje z organizacjami i fundacjami działającymi na rzecz osób starszych. Prowadziła szkolenia i prelekcje między innymi dla Urzędu Miasta Łodzi, Łódzkich Uniwersytetów Trzeciego Wieku i wielu innych placówek świadczących usługi opiekuńcze i edukacyjne. Obecnie trenerka i właścicielka firmy szkoleniowej www.czas-seniora.pl Jako praktyk zajmuje się min. szkoleniami dla pracowników instytucji pomocy społecznej.

Lista komentarzy

Leszcz23

dodano: 30.07.2018 (17:57:45)

Proszę o wiadomość email w sprawie zakupu książki bo nic nie mam a chciałabym ją kupić.