Z myślą o seniorach

Publikacje

PAKIET TERAPEUTY ZAJĘCIOWEGO

PAKIET TERAPEUTY ZAJĘCIOWEGO

Pakiet terapeuty to pakiet sześciu ćwiczeń i książek, które pomogą w pracy terapeutycznej z osobami starszymi.

Pakiet zawiera:

 • Książka pt."Terapia zajęciowa gry i zabawy w pracy z seniorami" - mini scenariusze zajęć terapeutycznych
 • 3 Zeszyty ćwiczeń - ćwiczenia poprawiające pamięć, koncentrację i uwagę
 • "Ćwiczenia na pamięć i koncentrację" - ćwiczenia grafomotyryczne
 • "Kolorowankę antystresową dla dorosłych"

Ćwiczenia można wykonywać grupowo lub indywidualnie. 

Jest to kompleksowy zestaw ćwiczeń i książek, pozwalający na pracę z każdym rodzajem klienta. 

czytaj całość

RZECZY KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O TERAPII ZAJĘCIOWEJ SENIORÓW

Kiedy w trakcie kształcenia się w zawodzie terapeuty zajęciowego przechodziłam praktyki w placówkach o różnych profilach, na koniec edukacji wiedziałam, a nawet byłam że terapia zajęciowa to mój kierunek. Wiedziałam również to, że nigdy, nie chciałabym pracować w placówkach psychiatrycznych, czy zajmujących się seniorami.

czytaj całość

WAKACJE Z SENIOREM

Każdy z nas marzy o wakacjach, bez w względu na wiek. Dzieci cieszą się, bo nie ma szkoły. Dorośli mają przerwę w pracy a seniorzy ? Nasi bliscy (rodzice, dziadkowie), pacjenci, mieszkańcy placówek pomocowych już nie pracują, mają sporo czasu wolnego. Dlatego wakacje powinny być dla nich również powodem do radości. To jest czas, gdy nie trzeba nigdzie się śpieszyć, można robić to na co ma się ochotę a przede wszystkim można więcej czasu spędzać razem. Wykorzystać ten czas żeby cieszyć się ze swoim towarzystwem.

czytaj całość

JAK WYGLĄDA PRACA OPIEKUNA OSOBY STARSZEJ?

Opieka, to dawanie wsparcia, zaspokajanie potrzeb i dbanie o szeroko rozumiany dobrostan podopiecznego. Mówiąc o pracy opiekuna osoby starszej możemy mieć na myśli  dwojakie podejście. Z jednej strony opiekunem jest członek rodziny trzymający pieczę nad potrzebującym seniorem, z drugiej zaś, opiekunem może być ktoś zupełnie obcy.

czytaj całość

JAK KOMUNIKOWAĆ SIĘ Z OSOBAMI CHORYMI NA DEMENCJĘ?

Komunikacja z osobą chorą na demencję

 

Do powstania demencji przyczynić się mogą takie jednostki chorobowe jak choroba Parkinsona, pląsawica Huntingtona, choroba Picka, AIDS, alkoholizm, choroba Alzeheimera czy nawet udar mózgu.  Osoby doświadczające objawów jakie niesie za sobą demencja, muszą liczyć się z ich stopniowym nasilaniem, choć dzięki własnemu wysiłkowi i współpracy ze specjalistami mogą odsunąć w czasie zmaganie się z najtrudniejszą jej postacią (całkowitą niemocą fizyczną i umysłową).

czytaj całość

JAK ZMOTYWOWAĆ DO UDZIAŁU W TERAPII ZAJĘCIOWEJ?

Przed każdym terapeutą zajęciowym prędzej czy później stanie wyzwanie zmotywowania do udziału w zajęciach tych, którzy nie są przekonani co do ich wartości. Różne są przyczyny braku motywacji. Na szczęście terapia zajęciowa to tak szeroko pojęta dziedzina, że wszyscy znajdą coś dla siebie. Możemy wybierać w metodach, od arteterapii po silwoterapię, pakiet terapeuty to niekończące się możliwości. Zostawiając jednak trochę z boku nasz „hura optymizm”, zastanówmy się jak zmotywować do terapii osobę, która z wielu powodów nie chce w niej uczestniczyć.

czytaj całość

NOWE FORMY TERAPII ZAJĘCIOWEJ

Podczas gdy w Polsce terapia zajęciowa w dalszym ciągu opiera się na podstawowym, wypracowanym i zakorzenionym w działaniu podejściu, gdzie główną formę pracy stanowi ergoterapia, arteterapia i socjoterapia, nasi zagraniczni koledzy pracują już w bardziej efektywny sposób, wykorzystując nowe formy terapii.

czytaj całość
 • Kategorie: bez kategorii
 • dodano: 14.06.2019
 • Komentarze: 0 »

OBJAWY CHOROBY PARKINSONA

Objawy choroby Parkinsona

 

         Zbliżającą się chorobę Parkinsona zapowiada wiele objawów. Od tych oczywistych, po szereg tych, które mogą wydawać się nieoczywiste. Wczesne rozpoznanie, to szansa na skuteczne leczenie. Oto trzy objawy, mogące pomóc w szybkim rozpoznaniu choroby Parkinsona:

czytaj całość
 • Kategorie: bez kategorii
 • dodano: 06.06.2019
 • Komentarze: 0 »

TRUDNOŚCI TERAPEUTY ZAJĘCIOWEGO W PROCESIE TERAPII

Jako terapeuci zajęciowi jesteśmy zwykle częścią większej całości – zespołu terapeutycznego. Jeśli mieliśmy szczęście w trakcie poszukiwania pracy i zatrudniono nas w placówce, w której ów zespół terapeutyczny nie jest jedynie wzmianką w przepisach, mamy wówczas szansę dostrzec różnicę w jakości pracy. Dobrze funkcjonujący zespół radzi sobie w wielu krytycznych momentach. Jedną z krytycznych sytuacji w pracy zespołu jest nagłe załamanie zdrowia podopiecznego, lub regres umiejętności, które do tej pory wspólnie wypracowaliśmy.

czytaj całość

MOTYWACJA WEWNĘTZRNA I ZEWNĘTRZNA

Może się wydawać ze każdy już dziś mówi o motywacji. Motywujemy się wzajemnie, motywują nas w telewizji i w Internecie. Motywacja jest na topie każdy lubi używać tego słowa i wydawać by się mogło że to wystarczy. Kilka razy dziennie na portalach społecznościowych należy wstawić hasła typu „Nie poddawaj się” „Bądź zmianą” itp. A wszyscy uważają nas za motywacyjne guru.

czytaj całość

JAKI WPŁYW MA PICIE WODY NA NASZ MÓZG?

Jaki wpływ ma picie wody na nasz mózg?

Każdy wie że picie wody jest dobre. Nie każdy natomiast wie że jej brak może spowodować duże zniszczenie dla naszego organizmu. Zastanawiasz się co to może być? Jak brak wody może wpłynąć na nasz mózg? Jeśli tak czytaj dalej a dowiesz się jakie są najpopularniejsze objawy odwonienia.

czytaj całość

POTRZEBY OSÓB STARSZYCH

Potrzeby podstawowe i wyższego rzędu u seniorów różnią się od potrzeb ludzi młodszych. Różnice wynikają zarówno ze stanu posiadania jak i ze stanu doświadczenia jakie osoby starsze posiadają. Zazwyczaj seniorzy posiadają własny dom lub mieszkanie, potrzebne sprzęty, zabezpieczenie finansowe, rodzinę.

czytaj całość

TERAPIA ZAJĘCIOWA W DOMU

Terapia zajęciowa jest formą aktywizacji, której głównym celem jest podnoszenie sprawności za pomocą konkretnych zajęć, czynności i pracy. Zajęcia terapeutyczne mają podtrzymać aktywność, odwracać uwagę od niepokojących myśli i wyobraźni, przywracać utraconą sprawność, dodawać wiary we własne możliwości, podnosić samoocenę a przede wszystkim zwiększać samodzielność.

czytaj całość

ZAJĘCIA RELAKSACYJNE

Zajęcia relaksacyjne

W obecnych zabieganych czasach ludzie potrzebują odpoczynku mimo tego że wydawać nam się może iż potrzebują wielu atrakcji i ciągłego ruchu to często osoby przychodzące na terapie mają bardzo bogaty świat wewnętrzny i potrzebują od niego odpocząć.  

czytaj całość

RODZAJE TERAPII ZAJĘCIOWEJ

Rodzaje terapii zajęciowej.

Terapia zajęciowa jest formą psychoterapii, która polega pracy w różnych obszarach życia osoby upośledzonej, niepełnosprawnej czy mającej jakiekolwiek problemy zdrowotne. Jej celem jest przywrócenie zdolności umysłowych, poznawczych i motorycznych osób biorących udział w terapii.  

czytaj całość

KORZYŚCI TERAPII ZAJĘCIOWEJ

Kiedy zaczynamy przygodę z terapią zajęciową musimy wiedzieć co tak naprawdę dajemy swoim podopiecznym. Korzyści jakie mogą się pojawić po wytrwałym, systematycznym chodzeniu na zajęcia terapeutyczne są oszałamiające. Dlatego przypatrzmy się temu czemu służy terapia zajęciowa.

czytaj całość

JAKIE SĄ KORZYŚCI TERAPII ZAJĘCIOWEJ?

Po pierwsze zwiększa się samodzielność osoby która poddawana jest terapii zajęciowej. Potrafi umie może wykonywać codzienne czynności. Często to co dla nas jest oczywiste dla osób chorych może być wyczynem. Dlatego czynności dnia codziennego: higiena, ubieranie się, przygotowanie posiłków, robienie zakupów itp. Mogą dzięki terapii zajęciowej stać się udziałem każdego.

czytaj całość

CZYM JEST TERAPIA ZAJĘCIOWA?

Terapia zajęciowa jest rodzajem terapii który dzięki wykonywaniu określonym czynnością wpływa na rozwój psychiczny, pamięciowy, poznawczy i motoryczny pacjenta. Główne metody pracy jakie są wykorzystywane przy terapii zajęciowej to arteterapia, ergoterapia, estetoterapia i zajęcia relaksacyjne. Terapia zajęciowa skupia się na dobrym funkcjonowaniu ciała i umysłu osoby chorej. Terapia zajęciowa najpopularniejsza jest w ośrodkach dla osób niepełnosprawnych, domach opieki społecznej, domach dziennego pobytu lub centrach rehabilitacyjnych.

czytaj całość

JAK POPRAWIĆ WZROK?

Ćwiczenia poprawiające wzrok.

Czy można poprawić wzrok ćwicząc go? Jak przekonują specjaliści tak. Wystarczy jedynie systematycznie ćwiczyć swój wzrok.

Wszystko zaczęło się od amerykańskiego okulisty Williama Bates, który w latach 20 tych stwierdził iż napięcie jest głównym wrogiem oczu. Stąd też teoria by oczy jak najczęściej rozluźniać co do czego sam W. Bates zachęca.

czytaj całość

PROBLEMY Z PAMIĘCIĄ? JAK IM ZAPOBIEC?

Problemy z pamięcią? Jak im skutecznie zapobiec?

Nie pamiętasz nazwiska aktora, którego uwielbiałaś w swej młodości? Zapomniałaś gdzie zostawiłaś telefon czy okulary? Nie pamiętasz terminów wizyt u lekarzy? Takie kłopoty z pamięcią mieszczą się w granicach normy. Co zrobić by jej nie przekroczyć? Poznaj siedem skutecznych metod poprawy swojej pamięci i zapanuj nad nią.

czytaj całość

JAK ZARZĄDZAĆ DOMEM POMOCY SPOŁECZNEJ?

Krok pierwszy do lepszego funkcjonowania placówki pomocy społecznej.

W kolejnych artykułach będę przedstawiać kroki polepszenia pracy organizacji w jakiej pracujesz. Dziś pierwszy z nich Sortowanie. To właśnie od sortowania zaczyna się wszystko. Większość z nas, nie lubi, nie wiedzieć czemu tego zajęcia. Żyjąc w nieładzie jak mówimy lepiej się odnajdujemy. Ale czy na pewno tak jest?

czytaj całość
 • Kategorie: bez kategorii
 • dodano: 28.11.2018
 • Komentarze: 0 »

TERAPIA ZAJĘCIOWA TRZY ZASADY.

Terapia zajęciowa

Terapia zajęciowa ma bardzo duże znaczenie i może znacznie wpłynąć na poprawę funkcjonowania naszych podopiecznych. Nie zależnie w jakiej instytucji pracujemy i jakimi osobami się zajmujemy na co dzień. Wszystko zaczyna się i kończy od tego czy chcemy pomóc. Czy też bardziej zależy nam na innych czynnościach. Przecież po jednych zajęciach nie zobaczymy znaczącej poprawy.

czytaj całość

SIEDEM METOD NA POPRAWĘ PAMIĘCI

Problemy z pamięcią? Jak im skutecznie zapobiec?

Nie pamiętasz nazwiska aktora, którego uwielbiałaś w swej młodości? Zapomniałaś gdzie zostawiłaś telefon czy okulary? Nie pamiętasz terminów wizyt u lekarzy? Takie kłopoty z pamięcią mieszczą się w granicach normy. Co zrobić by jej nie przekroczyć? Poznaj siedem skutecznych metod poprawy swojej pamięci i zapanuj nad nią.

 

 

czytaj całość

JAK OSZCZĘDZAĆ PRAWDZIWE PIENIĄDZE?

Jak oszczędzać prawdziwe pieniądze?

Jak zaoszczędzić na wakacje, na święta, na wypad na narty czy chociażby nową zimową garderobę?

Zacznijmy może od tego czym są oszczędności? Oszczędności to zasoby pieniężne, gotówkowe które nie zostały spożytkowane na konsumpcje. Czyli są to środki których w danym miesiącu nie wydaliśmy.

czytaj całość

JAK POPRAWIĆ PAMIĘĆ I KONCENTRACJĘ?

Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Wraz z wiekiem często dostrzegamy ubytki w naszej pamięci.

Coraz częściej zdarza nam się o czymś zapomnieć. Coraz szybciej ulegamy dezorientacji i nie jesteśmy w stanie na długi czas skupić się na jednej rzeczy.  Nauka i przyswajanie nowych informacji przychodzi nam coraz trudniej.

czytaj całość

CZYM SĄ MNEMOTECHNIKI?

Czym są mnemotechniki?

Te proste techniki pamięciowe, niewątpliwie ułatwią Ci zapamiętywanie. Polegają one zazwyczaj na  skojarzeniu nowej informacji z jakimś obrazem, słowem, zdaniem czy scenką.

 

czytaj całość

TERAPIA OSOBY CHOREJ NA ALZHEIMERA

Terapia osoby chorej na Alzheimera

Dziś poznacie siedem zasad terapii osoby chorej na Alzheimera. Te siedem prostych technik terapii osoby chorej na Alzheimera może znacznie poprawić wyniki terapii. Wiadomo nie będą one spektakularne ale wystarczy lepsze zachowanie, wydłużenie okresu stabilizacji chorego czy jego wyciszenie i to już będzie nie lada sukces. Przy chorobie Alzheimera każda nawet najmniejsza terapia się liczy. Poznanie prostych technik terapeutycznych może poprawić także lepsze funkcjonowanie terapeuty który wie jak postępować z chorym na Alzheimera

czytaj całość

DIETA POPRAWIAJĄCA PAMIĘĆ

Dieta MIND jest dość prosta. Składa się na nią 10 grup produktów bogatych w witaminy, minerały, substancje odżywcze i tłuszcze, które pozytywnie oddziałują na nasz mózg.

Przede wszystkim dieta zaleca wprowadzenie dużej ilości zielonych warzyw liściastych m.in. jarmużu, brokułów, różnych odmian sałat, szpinaku i kalarepy, czyli warzyw bogatych w witaminę C i A. Produkty te należy jeść przynajmniej 2 razy w tygodniu, zaś najlepszy efekt daje spożywanie ich 6 razy w tygodniu.

Podobnie, jak w większości diet, również w diecie MIND podkreśla się znaczenie spożywania warzyw w ogóle. Zjadanie jednej sałatki dziennie czy chociażby jednego warzywa jest bardzo rekomendowane przez specjalistów od spraw żywienia.

 

czytaj całość

CO WIEMY O CHOROBIE ALZHEIMERA?

Co wiemy o chorobie Alzheimera?

Alzheimer. Zapominasz słowa podczas rozmowy, znów nie wiesz, gdzie zostawiłeś klucze, masz problem z przypomnieniem sobie imion czy twarzy, nie rozumiesz czytanych zdań? Tak to się zwykle zaczyna. Szacuje się, że obecnie na chorobę Alzheimera cierpi ponad 30 milionów osób na całym świecie. W Polsce choroba ta dotyka blisko 350 tys. osób.

 

czytaj całość

CZY BOIMY SIĘ STAROŚCI?

Zadaje sobie często to pytanie. Czy boje się starości? Odpowiedzieć chyba muszę ze tak. Bo starość to ograniczenia. Mimo że mi się chce to wciąż to poczucie że nie mogę już robić wszystkiego. To to że kiedy wybieram się na spacer to szukam ławki a nie rozkoszuje się spacerem. To trochę tak jak z czasem który przemija. Tak chyba boje się starości bo starość pokazuje owoce życia. A czy ty boisz się starości?

czytaj całość

ORGANIZACJA MIESZKANIA DLA SENIORA

Organizacja mieszkania pod kątem dopasowania do kondycji osoby starszej nie musi oznaczać wielkiej i kosztownej rewolucji. Wystarczy kilka drobnych zmian, aby senior poczuł się pewnie w nowym miejscu. Dodatkowo, należy pamiętać, że aranżacja mieszkania zawsze powinna być dopasowana do aktualnej kondycji fizycznej osoby starszej.
Wygospodaruj oddzielny pokój.

czytaj całość

WYPALENIE ZAWODOWE TERAPEUTY ZAJĘCIOWEGO

Wypalenie zawodowe terapeuty zajęciowego – przyczyny.
Wypalenie zawodowe ogólnie opisuje się jako stan wyczerpania cielesnego, duchowego lub uczuciowego. Trudno jest określić dokładny początek tego procesu. Sugeruje to iż proces ten zaczyna się bardzo powoli i niezauważalnie, a ujawnia się nagle i z dużą siłą.

czytaj całość

DEMENCJA JAK JEJ ZAPOBIEC?

To co potocznie nazywamy demencja miażdżycą czy zapominaniem się to nic innego jak brak zapamiętywania wydarzeń przywołania w pamięci tego co stało się wczoraj. Często natomiast możemy zauważyć ze osoby starsze pamiętają wydarzenia z przyszłości I to w szczegółach.

 

czytaj całość

KIM JEST TERAPEUTA ZAJĘCIOWY?

Terapeuta zajęciowy – jest osoba, która prowadzi różne formy i techniki terapii zajęciowej w procesie leczenia oraz rehabilitacji chorych. Przeciwdziała ona powstaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa u osoby poddawanej terapii zajęciowej.

czytaj całość

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ŚWIĄT ŻEBY MIEĆ Z NICH RADOŚĆ?

Przygotowania do świąt: mierz siły na zamiary
Przy przygotowywaniu się do świąt Bożego Narodzenia należy pamiętać o pierwszej podstawowej zasadzie – Mierz siły na zamiary. Oczywiście że wszyscy chcemy pokazać się z jak najlepszej strony i zrobić coś niesamowitego na święta. Nawet osoby które normalnie stronią od kuchni zaczynają się w niej pojawiać znacznie częściej przed świętami.

czytaj całość

JAK DOSTAĆ SIĘ DO DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ?

CO NAJPIERW 
O miejsce w placówce opiekuńczej staramy się z wielu różnych powodów. Często jest to ostateczność, gdy warunki dotychczasowe nie zapewniają danej osobie wystarczającej opieki. Dotyczy to części osób z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym czy osób starszych. W tej ostatniej grupie znajdują się jednak coraz częściej osoby (podobnie jak na Zachodzie), które świadomie dokonują takiego wyboru. Na miejsce w DPS oczekują z niecierpliwością i nadzieją.

czytaj całość

TRZY SPOSOBY NA DOBRE ZAPAMIĘTYWANIE

Każdy z nas z czasem ma problemy z pamięcią i zapamiętywaniem. Może niektórzy z was myślą że aby poprawić pamięć trzeba włożyć dużo pracy i wysiłku. Ilu z nas ma na to ochotę? Dzięki temu tekstowi dowiesz się, m.in. jak zwiększyć umiejętność zapamiętywania pojęć, słówek, dat czy terminów bez dużego nakładu pracy.

czytaj całość

JAK ZAPOBIEC CHOROBIE ALZHEIMERA?

To postępująca, degeneracyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzująca się występowaniem otępienia.Jest to najczęstsza przyczyna występowania otępienia u osób powyżej 65 roku życia, ale może występować tak że wcześniej. 

 

czytaj całość

JAK ZORGANIZOWAĆ SOBIE CZAS PRZY OPIECE NAD SENIOREM.

Coraz większa liczba osób starszych w naszym społeczeństwie powoduje, że częściej musimy zajmować się naszymi rodzicami. Krajowe systemy opieki są nie wydolne i wymuszają na nas opiekę nad naszymi rodzicami. I tu pojawia się problem niewiedzy i braku wsparcia osób zajmujących się seniorami w domu.

 

czytaj całość

CZY NASZ MÓZG POTRZEBUJE SNU?

Wiesz, że dla Twojego mózgu nie ma większego znaczenia, czy śpisz tylko kilka godzin, czy nie śpisz wcale? Co to oznacza? nic więcej jak tylko to że mózg odczytuje to czy jesteś wyspany czy nie. Nie ma różnicy, czy spałeś godzinę krócej niż powinieneś, czy nie spałeś wcale. 

czytaj całość

CZY NASZA PAMIĘĆ POTRZEBUJE ĆWICZEŃ?

Każdy z nas marzy o tym by na starość móc cieszyć się dobrą pamięcią. Jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że aby dobra pamięć towarzyszyła nam przez całe życie należy ją ćwiczyć. Zapytajmy się samych siebie ile robimy dla poprawienia naszej pamięci? 

czytaj całość