Z myślą o seniorach

PublikacjeDla seniora

Pakiet terapeuty zajęciowego cz.2 - recenzja

Czym jest Pakiet Terapeuty Zajęciowego?

Pakiet Terapeuty zajęciowego to ćwiczenia, zadania i gry wpływające na poprawę procesów poznawczych seniorów. Jest to zestaw książek odwołujący się głównie do potrzeb poznawczych seniorów. Jednak dzięki różnorodności pakietu terapeuty zajęciowego zaspokaja on wiele innych potrzeb osób starszych. 

Skupiając się na potrzebach seniorów powstał pakiet terapeuty, który w kompleksowy i pełny sposób obejmuje każdą sferę życia osoby starszej. Chociażby trening umysłu jest zawsze potrzebny zwłaszcza dla osób, które   ukończyły  60 lat. Z wiekiem nasza pamięć słabnie, maleją również zdolności poznawcze mózgu. Brak aktywności mózgu to zagrożenie pojawienia się demencji. 

Dlatego warto nawet codziennie po 15 – 20 minut wykonywać ćwiczenia pamięci, to nie musi być przymus tylko przyjemność.  W celu na rynku pojawił się pakiet terapeuty zajęciowego autorstwa Małgorzaty Kospin, wydawcą jest czas – seniora.pl.   Taka terapia pozwala osobie starszej na samodzielność, utrzymanie swojej dotychczasowej sprawności.

 

Chcesz lepiej pracować?

Poznaj 5 sposobów na naprawdę łatwe i ciekawe sposoby na zajęcia z seniorami >>>

Już od jutra twoje zajęcia się zmienią...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ>

pakiet dla seniorów, ćwiczenia na pamięć i koncentrację, pakiet terapeuty zajęciowego, terapia zajęciowa, terapia zajęciowa dla seniorów, terapia dla osób starszych
Osoba starsza uczestnik terapii zajęciowej

Co zawiera Pakiet terapeuty zajęciowego?

Terapia zajęciowa, terapia osób starszych, starość, terapia dla seniora, książki terapia, terapia zajęciowa książki, książki dla terapeutów zajęciowych, starzenie się, techniki pracy w terapii zajęciowej, techniki pracy z seniorami, pomysły na zajęcia dla
terapia zajęciowa, pakiet terapeuty zajęciowego, książki dla terapeutów zajęciowych

Wykreślanki dla seniorów 

Czym są wykreślanki dla seniorów?

Wykreślanka to zabawa w szukanie słów w rozsypance liter. Taka czynność wspomaga koordynację wzrokowo – ruchową, pobudza funkcje wzrokowe a także percepcję wzrokową. Wykreślanki  pomagają w pracy nad koncentracją oraz pracy nad spostrzegawczością.

Jak wyglądają wykreślanki w sklepie czas-seniora.pl?

Dostępny jest zeszyt składający się z 30 wykreślanek. Każda z nich jest wielkości A4, dlatego każdą można  wykreślankę można wydrukować  z wielu kopiach i rozdać uczestnikom zajęć terapeutycznych. Na każdej stronie jest 1 wykreślanka, w której wyrazy, powiązane są ze sobą tematycznie. Dodatkowo można wykorzystać kolory i zaznaczać każdy wyraz innym kolorem czy przygotować karty z obrazkami żeby powiązać wyraz z obrazkiem. Aby urozmaicić takie ćwiczenie można szukać wybranych wyrazów w domu czy narysować je albo opowiedzieć co wiemy na ten temat. Poziom trudności jest uniwersalny dla wszystkich a na końcu zeszytu  można znaleźć odpowiedzi. Cała seria wykreślanek to 3 zestawy. Czytelne wykonanie, prostota i czcionka, która jest widoczna dla każdego to zalety tego produktu.

Jaka jest zasada gry w sudoku?

Natomiast gra Sudoku  to  logiczna układanka, która wpływa na lepsze zapamiętywanie i logiczne myślenie, w ten sposób jest aktywowana lewa półkula mózgu. Ta  łamigłówka poprawia koncentrację i uczy skupienia, to sposób na naukę terminowości . Gra zmniejsza ryzyko chorób neurologicznych czyli jest idealnym lekarstwem na pogarszająca się z wiekiem pamięć. Początek gry jest łatwy, stopniowo zwiększana jest jej trudność. Sudoku na wyższym poziomie wymaga rezygnacji z schematycznych rozwiązań co  wymaga kreatywności.  Sudoku polega na wpisaniu  cyfr od 1 do 4 w odpowiednie pole. Cyfra  nie może się powtarzać w rzędach, kolumnach ani w małych kwadratach 4×4, na które jest podzielona plansza.

Czym wyróżnia się sudoku dla seniorów?

Sudoku dla seniorów to 60 układanek. W dużym formacie co wpływa na łatwiejszą pracę z ćwiczeniami. Zadania są duże i przejrzyste tak by osoby starsze nie miały problemów z ich rozwiązywaniem. W opracowaniu pojawiają się nie tylko cyfry ale też figury geometryczne co pozwala na wprowadzenie różnorodności i nauki sudoku od podstaw dla tych użytkowników, którzy nie mieli z nim jeszcze do czynienia. Oczywiście można skopiować i wydrukować każdy kwadrat a zaletą tego pomysłu jest wykorzystanie figur geometrycznych i liter, nie tylko cyfr.  Dostępne są 3 zeszyty do rozwiązywania.

Ćwiczenia na pamięć dla seniorów.

Innym pomysłem na trening pamięci jest zeszyt Ćwiczenia na pamięć i koncentrację, które są podzielona na część łatwą i trudną. Autorka przygotowała 30 różnorodnych ćwiczeń. To innowacyjna  propozycja, która zawiera niepowtarzalne ćwiczenia.  Przy takim zestawie nie można się nudzić, Każdy senior znajdzie ćwiczenie, które będzie dla niego odpowiednie. Takie ćwiczenie można również wykonać wspólnie w grupie seniorów, gdzie warto wykorzystać swoją kreatywność. Każdy uczestnik zajęć terapeutycznych może zaprezentować swoje rozwiązania i wspólnie je omówić czy nawet ocenić. Warto spróbować współpracy w grupie nad jednym czy większą ilością zadań, każdy może zaproponować inne rozwiązanie.

Dlaczego kolorowanka antystresowa jest taka dobra?

Kolorowanka antystresowa to doskonały sposób na walkę ze stresem czy napięciem. W ten sposób można oderwać się od rzeczywistości, odprężyć się i spędzić czas kolorowaniu  np. kwiatów. W takim zeszycie znajduje się 32 kolorowanki z różnymi kwiatami, nie tylko znanymi. Oczywiście można kolorować kwiaty zgodnie z ich wyglądem w rzeczywistości albo za pomocą wyobraźni stworzyć niepowtarzalne kwiaty.  Dostępna jest również kolorowanka ze zwierzętami. Bez dużego wysiłku senior  miło spędzi czas a wykonane kolorowanki, dodatkowo mogą  być ozdobą wystawy dostępnej dla wszystkich czy osobistego albumu. 

Moja mama ma 74 lata i chętnie zainteresowała się takim zestawem dla seniora. Szczególnie spodobał jej się zeszyt z ćwiczeniami na pamięć i koncentrację, ogromny wybór zadań  spowodował, że 15 minut minęło błyskawicznie. Kolejnego dnia mama również miała ochotę powrót do rozwiązywania zadań, nie nudziła się szukając zajęcia, które wypełni jej czas. Niektóre ćwiczenia wymagały zastanowienia się, ale mama nie zniechęcała się i po wysiłku intelektualnym lubiła kolorować.     

Scenariusze zajęć dla seniorów.

Warto również zwrócić uwagę na książkę Terapia zajęciowa – scenariusze zajęć. Jesień autorstwa Małgorzaty  Kospin. W książce znajduje się 15 scenariuszy a każdy ze scenariuszy zawiera około 5 różnego rodzaju zabaw, gier i propozycji zajęć w grupie, które można wykorzystać w pracy z seniorami. W sumie książka zawiera około 75 propozycji zabaw z seniorami. Jeśli nie chcemy korzystać z książki holistycznie, całościowo możemy wykorzystać poszczególne zabawy, gry by uatrakcyjnić nasze zajęcia. Ta pomoc dla terapeuty zajęciowego przy każdym temacie podaje cele ogólne i operacyjne, wykorzystywane środki dydaktyczne, opisany jest także przebieg zajęć oraz ich podsumowanie. Jest to świetna pomoc dla tych którzy chcą by ich zajęcia były ciekawe i by dzięki nim więcej osób korzystało z terapii zajęciowej. Każdy ze scenariuszy ma swoją tematyką na której się opiera. Scenariusze wykorzystują mało materiałów ale za to są ciekawe i atrakcyjne. Dopasowane zajęcia do grupy wiekowej powodują że nasi seniorzy z przyjemnością będą uczestniczyć w zajęciach przez nas organizowanych a zadania przed nimi postawione będą zachętą dla kolejnych aktywności. W serii są również: wiosna, lato i zima. Wszystkie zabawy stymulują sprawność fizyczną, przyczyniają się do rozwoju intelektualnego i emocjonalnego osób starszych.     

Autor:  Ewa Zeler

 

Korzyści jakie daje pakiet terapeuty zajęciowego?

pakiet dla seniorów, ćwiczenia na pamięć i koncentrację, pakiet terapeuty zajęciowego, terapia zajęciowa, terapia zajęciowa dla seniorów, terapia dla osób starszych
Osoba starsza nadstawiająca ucho do słuchania

Jak się okazuje terapia zajęciowa daje wiele korzyści. Ale czy pakiet terapeuty zajęciowego daje ich tyle samo? Pakiet zawiera pięć różnorodnych książek, ćwiczeń do pracy z seniorami. Dzięki korzystaniu z niego możemy w szybkim czasie zauważyć że seniorzy poprawią swoją aktywność fizyczną, będą bardziej kreatywni niż dotychczas. Będą dzięki pracy z książkami z pakietu terapeuty zajęciowego mieć możliwość rozwoju własnych zainteresowań i pasji. Kontakt i przebywanie z drugim człowiekiem to także kolejna z korzyści wynikająca z użytkowania Pakietu terapeuty zajęciowego. Bycie przebywanie z osobami w podobnym wieku i o podobnych zainteresowaniach stymuluje, zachęca, aktywizuje seniorów.

Lista komentarzy

klosylwia@gmail.com

dodano: 25.07.2021 (20:41:36)

Posiadam część pierwsza i napewno zamówię część druga Pracuję jako terapeuta zajęciowy i książeczki służą mi pomocą Podopieczni chętnie rozwiązują zadania i kolorowanki.

beata.pawlak@gmail.com

dodano: 15.01.2020 (21:42:00)

Witam Jestem zainteresowana pakietem terapeuty zajeciowego. Chce sie dowiedziec o koszt?