Z myślą o seniorach

PublikacjeDla seniora

Wykreślanka dla seniorów co to za gra?

Wykreślanka jest grą dla seniorów polegającą na odnajdywaniu ukrytych w wykreślance słów. Wykreślanka dla seniorów jako gra różni się od tych dla dzieci. Przede wszystkim różnica w wykreślance dla seniorów i dla dzieci polega na wielkości liter i na rodzaju haseł jakie muszą odnaleźć osoby starsze. Zabawa w wykreślanie słów to świetny pomysł na poradzenie sobie z nudą i  ćwiczenie pamięci seniorów. Wyrazy jakie są w wykreślance można znaleźć pionowo, poziomo i na skos ale także zdarzają się słowa zapisane wspak. Wykreślanka to nic innego jak zabawa w szukanie słów. Uwielbiana przez dzieci ale także przez osoby starsze. Kiedy przechodzimy na emeryturę łatwo nam jest zapomnieć o sobie. Łatwo przychodzi siedzenie przed telewizorem i nie ruszanie się z domu. Dużo większe trudności mamy gdy przychodzi nam w coś zagrać. Takie wyjście z rutyny i zmiana swoich nawyków nie jest łatwa. Może mieć jednak nie lada zalety.  Wykreślanki to nie tylko zabawa na zabicie nudy ale także zabawa mająca wiele innych zalet. Przejdźmy zatem do nich.

wykreślanka dla seniorów, gra dla seniorów, gra w szukanie słów, ćwiczenia pamięciowe dla seniorów, ćwiczenia dla seniorów na pamięć
Wykreślanka dla seniorów to gra w szukanie słów

Jakie są zalety wykreślanek dla seniorów?

Wykreślanka to zabawa mająca pozytywny wpływ na funkcje poznawcze i pracę szarych komórek u osób starszych. Ale nie tylko emerytura to czas w którym możemy skupić się na sobie i na swoich zainteresowaniach. Poszukiwanie swoich paski i rozwój fizyczny, społeczny czy umysłowy są równie ważne jak każdy inny aspekt naszego życia. W czym jeszcze pomaga wykreślanie słów?

- wykreślanki dla seniorów pomagają w nauce koncentracji. Stymulują do skupienia uwagi na wyszukiwaniu słów.

- gra w wykreślanie słów pomnaża zakres słownictwa i pobudza do zapamiętywania nowych słów;

- zabawa w szukanie słów to świetny pomysł dla tych seniorów którzy chcą nauczyć się nowych słów w innym języku. Wykreślanki dla seniorów wspomagają i świetnie uczą nowych słówek;

- wykreślanka dla seniorów to zabawa w deszczowy dzień, kiedy chcemy zabić nudę i szukamy nowych wyzwań do rozwoju;

- wykreślanki dla seniorów pomagają w pracy nad wzorkiem który z wiekiem może płatać figle. To dzięki grze w szukanie słów możemy ćwiczyć nasz wzrok i pobudzać mięsień rzęskowy tak potrzebny do naszego dobrego widzenia;  

wykreślanki pobudzają pracę mózgu i stymulują szare komórki do lepszej pracy.

ćwiczenia pamięciowe, gra pamięciowa dla seniorów, łamigłówki dla seniorów, ćwiczenia na pamięć
ćwiczenie na pamieć dla seniorów

Czy wykreślanka to gra tylko dla seniorów?

Okres emerytury kojarzy się z nudą i nic nie robieniem. Jednak nie tylko przykłady z naszego życia pokazują ale też coraz to szersze badania że dla wielu seniorów ten okres życia może być nakierunkowany na rozwój. Gra w wykreślanie słów to sposób na nudę i rozrywka dla osoby wykreślającej. Dziś seniorzy mają do wyboru bardzo dużo różnorodnych rozrywek z jakich mogą skorzystać. Karta seniora czy inne usługi skierowane dla osób starszych tylko pobudzają do jeszcze większej aktywności. Jednak widać ze nie tylko zajęcia skupiające się wokół aktywności fizycznej seniorów mają znaczenie. To na czym obecnie skupiają się seniorzy to profilaktyka chorób np. Alzheimera czy Parkinsona. Wykreślanki dają seniorom możliwość pracy nad pamięcią i nad lepszym zapamiętywaniem oraz koncentracją.

Wykreślanki pełnią jeszcze jedną funkcję - integracyjną. Kiedy seniorzy znajdują się w sytuacji przebywania z ludźmi młodymi właśnie gra wykreślanka może sprawić że znajdziemy wspólne tematy i nawiążemy kontakt z młodszym pokoleniem. Praca z dziećmi czy wnukami nad wykreślanką jest doskonałą alternatywą na pokazanie im swojej spostrzegawczości i koncentracji. Wykreślanka dla seniorów może zdziałać cuda w integrowaniu pokoleń i pracy nad współpracą.

Kto powinien grać w wykreślanki?

Możemy zastanawiać się nad tym czy dla każdego seniora są wykreślani? Oczywiście że tak każdy z nas potrzebuje stymulacji pamięciowej i pobudzania mózgu. Jednak niektóre grupy seniorów potrzebują tej stymulacji więcej. A jakie to grupy?

  • Seniorzy po udarach wymagają wzmożonej pracy nad swoją pamięcią czy koncentracją dlatego ważne jest by im szczególnie polecano grę wykreślanę jako jedną z form pracy nad pamięcią;
  • Seniorzy z demencją którzy chcą wspomagać swoją koncentrację i pamięć oraz mieć wpływ na zahamowanie choroby, także zachęcani są do zabaw w wykreślanie słów;
  • Osoby chore na chorobę Alzheimera które mają trudności w nazywaniu przedmiotów czy „gubią słowa” także zaproszeni są do rozwiazywania wykreślanek. Zabawy dla seniorów właśnie takie jak wykreślanie słów sprawdzają się w tych sytuacjach gdy chcemy pobudzać szare komórki.
  • Choroba Parkinsona powoduje spadek koncentracji i myślenia dlatego tak ważne jest by przez wykreślanę seniorzy z chorobą Parkinsona mogli pracować nad swoimi zdolnościami umysłowymi.
ćwiczenia pamięciowe, gra pamięciowa dla seniorów, łamigłówki dla seniorów, ćwiczenia na pamięć
ćwiczenia na pamięć dla seniorów gra w szukanie słów
Jak wykreślanki wpływają na mózg seniora?

Każdy systematyczny trening pamięci dla seniorów daje duże efekty. Ważne jest jednak by zastanowić się nad brakami seniorów i efektami jakich oczekujemy od terapii zajęciowej. Dzięki tej wiedzy możemy z łatwością dopasować odpowiednią terapię do potrzeb seniorów.

Skupienie się na efektach jakie mogą dać poszczególne gry czy zabawy z seniorami przynosi bardzo duże owoce. To dzięki dokładnej analizie stanu zdrowia, zainteresowań i potrzeb seniora możemy zdiagnozować czy najlepsza dla pracy z seniorem będzie wykreślanka, sudoku czy kolorowanka. Wszystkie trzy gry mają różnorodne zastosowanie w pracy z seniorami. Dlatego warto jest się zastanowić i przemyśleć która z książek będzie najbardziej odpowiednia. Co ważne w sklepie czas-seniora.pl znajdziesz produkty przystosowane dla seniorów. Duże litery, wyraźne słowa i duży format pozwolą ci na jeszcze lepszą pracę z twoimi seniorami. Nie musisz już być skazany na produkty dedykowane dzieciom. To dzięki odpowiednim materiałom, książką i ćwiczeniom możesz bez przeszkód stworzyć wymarzone zajęcia pamięciowe, skupione na koncentracji, poprawie pamięci, pobudzenia szarych komórek czy skupione wokół pracy nad grafomotoryką. Wszystko zależy od ciebie i od twoich seniorów. Warto zakupić Pakiet Terapeuty Zajęciowego gdyż tam znajdują się wszystkie wymienione produkty w atrakcyjnej cenie.

Autor: Małgorzata Kospin

Zobacz podobne artykuły:

Sudoku dla seniorów co to za gra?

Pakiet terapeuty zajęciowego cz.2 - recenzja

Lista komentarzy

Ewa

dodano: 22.01.2021 (12:11:57)

Lubie