Z myślą o seniorach

PublikacjeDla seniora

PIES DLA SENIORA – JAK WYBRAĆ PSA DLA OSOBY STARSZEJ?

PIES DLA SENIORA – JAK WYBRAĆ PSA DLA OSOBY STARSZEJ?

Motywacja do regularnej aktywności jest szczególnie ważna dla seniora.  Z  wiekiem coraz mniej chce się nam wychodzić z domu, pojawiają się częste drzemki i oglądanie godzinami telewizji bez względu na to czy nas to interesuje. Zminimalizowanie poczucia osamotnienia, poprawienie jakości życia oraz radość zapewni nam posiadanie psa. Pojawienie się zwierzaka w domu wymaga od seniora opieki i uwagi, jednocześnie rozwija empatię i obniża poziom stresu. Karmienie czy głaskanie psa, rzucanie zabawki to okazja do nawiązania przyjaźni i zmniejszenie uczucia osamotnienia. Posiadanie psa korzystnie wpływa na układ krążenia, obniża ciśnienie i poziom cholesterolu dodatkowo o 3 % zwiększa przeżycie ataku serca. Plusem jest również kontakt z innymi właścicielami czworonogów, spacer z psem to doskonała okazja do rozmów i spotkań towarzyskich. Decyzja o posiadaniu psa i jego wybór powinien być przemyślaną decyzją, dlatego warto się nad tym zastanowić.

 

Należy wziąć pod uwagę:

  • Temperament

Niektóre pieski są bardzo energiczne i żywiołowe, muszą się porządnie wybiegać. Taki zwierzak może być dużym wyzwaniem dla osoby starszej, która prowadzi spokojny tryb życia. Najlepszy pies dla seniora taki, któremu wystarczy codzienna dawka ruchu podczas spacerów i zabaw w domu.

  • Siła fizyczna

Ważne jest żeby opiekun mógł łatwo utrzymać psa na smyczy, dlatego najbardziej odpowiedni będzie niezbyt silny i porywczy pies. Siła i energia z jaką niektóre psy reagują na bodźce z otoczenia, wymagają od opiekuna uwagi i refleksu.

  • Wielkość

Kupując psa należy się zastanowić jaka rasa pasuje do miejsca, w którym mieszkamy. Czy jest to mieszkanie w bloku czy w domu z ogrodem ? Duże psy wymagają większej przestrzeni, mniejsze łatwiej jest wziąć na ręce.

  • Koszty utrzymania

Koszt zakupu karmy, akcesoriów np. smyczy oraz misek, zabawek, koszty wizyt u weterynarza, szczepienia, psi fryzjer (groomer).

  • Wiek

Szczenięta wymagają bardzo dużo uwagi i trzeba włożyć sporo energii w ich wychowanie. Dorosły pies jest spokojniejszy, łatwiej jest ocenić czy jego charakter pasuje do osobowości opiekuna. Starsze psy mogą wymagać częstszych wizyt u weterynarza.

  • Sierść czy włosy ?

Sierść linieje czyli wypada, to zmusza seniora do częstszego odkurzania i zamiatania. Natomiast włosy należy podcinać, jednak ten wybór jest najlepszy dla alergików. 

 

Pięć ras psów  polecanych dla osób starszych:

  • Kundelek

Sama mam kundelka ze schroniska od ponad 5 lat. To Kora, która jest naszym przyjacielem, często spokojnie leży i nie lubi długich spacerów. Jest przyzwyczajona do towarzystwa ludzi a jednocześnie bez problemu można ją zostawić w domu. Zaakceptowała  wszystkich członków rodziny dlatego lubi jak się ją głaska, zawsze leży gdzieś blisko.

  • Shin-tzu

To niewielkie psy o wesołej naturze. Są inteligentne, chętnie się uczą i bawią, lubią czesanie.

  • Bolończyk

To niezbyt duży, kudłaty psiak, który jest spokojny i przyjazny, nie wymaga ponad przeciętnej aktywności fizycznej, ale jego sierść wymaga regularnego czesania.

  • Maltańczyk

Jest pieskiem o małych gabarytach, jest radosny i inteligentny a jego włosy nie wywołują alergii.

To urocze pieski z charakterystycznymi długimi uszami. Są spokojne i przyjaźnie nastawione do świata, chętnie się uczą i są posłuszne.

Oczywiście decydując się i wybierając psa należy porozmawiać również z rodziną oraz bliskimi. W każdej chwili senior może zachorować czy przebywać w szpitalu, dlatego należy zapewnić opiekę jego czworonożnemu przyjacielowi.

Autor: Ewa Zeler

Lista komentarzy

Aneczka22

dodano: 26.07.2019 (10:02:30)

Super artykuł i bardzo pomocny.