Z myślą o seniorach

PublikacjeDla opiekuna

CZY BOIMY SIĘ STAROŚCI?

Czy boisz się starości?

Zadaje sobie często to pytanie. Czy boje się starości? Odpowiedzieć chyba muszę ze tak. Bo starość to ograniczenia. Mimo że mi się chce to wciąż to poczucie że nie mogę już robić wszystkiego. To to że kiedy wybieram się na spacer to szukam ławki a nie rozkoszuje się spacerem. To trochę tak jak z czasem który przemija. Tak chyba boje się starości bo starość pokazuje owoce życia.

A czy ty boisz się starości?

My często boimy się tego co nie znane co jeszcze przed nami. Przeraża nas starość niedołężna, smutna, zapominająca. Ale jest nadzieja możemy przygotować się do starości. Do tego zachęcam wszędzie i w każdym czasie by się przygotować. Bo przecież przygotowujemy się do tak wielu rzeczy: zmiany pracy, zmiany miejsca zamieszkania nawet do remontu czy zakupu samochodu się przygotowujemy. A tu jest coś ważniejszego niż samochód. Zadajemy sobie pytanie Kim chcesz być jak dorośniesz? A nie zadajemy sobie pytania gdzie chcesz być u schyłku swojego życia. Gdzie chcesz dojść? Co chcesz osiągnąć? Co się dla ciebie liczy? Odpowiadając na te pytania możemy po części oswoić starość. Możemy do niej przywyknąć i możemy nauczyć się z nią żyć. W końcu możemy przestać się jej bać czego wam i sobie życzę.

Lista komentarzy

1-2

dodano: 13.05.2018 (15:03:52)

Jestem z tego szczęśliwego pokolenia, które nie zaznało okrucieństwa wojny.Wychowałam i wykształciłam troje wspaniałych dzieci. Doczekałam się utalentowanych muzycznie wnuków. Nie boję się starości ,bo to tylko kolejny etap życia podobny do wczesnego dzieciństwa: nie chodzi się do pracy, jest czas na rozwijanie swoich zainteresowań, uczenie się nowości , na przebywanie wśród przyrody, na czytanie książek. I wiem ,że "życie ludzkie jest jak okręt na szerokim oceanie; wie z którego portu wyszedł ,ale nie wie, w którym stanie". Mam tylko jedno marzenie dla moich dzieci i wnuków : aby już nigdy więcej wojny nie było, bo tylko pokój jest gwarantem szczęścia na ziemi. Nie ma i nie było wojen sprawiedliwych ! W każdej najbardziej cierpią najsłabsi : kobiety i dzieci. A jak nadejdzie póżna ta niedołężna starość to też nie będzie ona trwała wiecznie.